Dveře

Byli to opět staří Egypťané, kteří vymysleli účinnou ochranu před vnějším světem - jakkoli se v jejich pojetí a v případě dveří původně jednalo o „hranici a přechod do nadpozemského světa“.

Nezdálo se zprvu, že se jednalo o nějaký převratný vynález. Teprve později začalo lidem docházet, co vše jim „obyčejné dveře“ umožňovaly. Udržovaly teplo nebo chlad v domě, uzavřely za sebou cenný majetek, přinášely pocit klidu a bezpečí, oddělovaly svět venku a uvnitř a poskytovaly tak cenné soukromí. Postupně plnily i estetickou funkci.

Staly se inspirací pro mnoho moudrých přísloví, citátů i básní. 


Hrad Křivoklát, Česká republika, 2007


Za dveřmi tohoto hradu se odehrávaly důležité události i celé epochy české historie. Pobývali v něm králové Přemysl Otakar II., Karel IV. a Vladislav II. Jagellonský. Vězněn tu byl Edward Kelley, slavný alchymista na dvoře Rudolfa II. V dobách husitských válek hrad sloužil jako skrýš pro české korunovační klenoty.  

Provence, Francie, 2017 


Paletu vzhledově krásných dveří, jejich kamenných portálů a romantických zákoutí doplňovala jejich až překvapivě propracovaná technická úroveň. Už v prvním tisíciletí řecký učeň Heron z Alexandrie sestrojil samočinné dveře (stejně tak na Dálném východě Číňané kolem roku 618), ve stejné době se používaly nejen tradiční otevírací, avšak i kývavé, posuvné nebo dokonce skládací dveře. 

Palácio de Queluz, Portugalsko, 2011 


Rozmanité podoby dveří podléhaly mnoha módním vlnám a stylům, kreativní designéři na nich rozvíjeli své nadání, bohatí majitelé zadávali další a další zakázky. Vznikaly tak i úplné umělecké skvosty, které svým zdobením vynikaly zejména v období baroka a rokoka.

Samos, Řecko, 2010 


Ke zkrášlení vchodů a zpříjemnění vstupu do domů beztak již pohlednými dveřmi se zejména ve slunném Středomoří odedávna používaly pestrobarevné květiny. Modrá barva podezdívky a dveří měla odhánět nemoci a zlé duchy. A navíc - vždy byla vnímána jako biblická barva nebes, která symbolizuje klid, úctu a přátelství. Takové dveře návštěvy přitahovaly.

Irsko, 2012 


Červená okna a dveře domů, statků a půd patří k Irsku. V krajině se svěže zelenými pastvinami a šedivými, vodou nasáklými mraky na obloze, ze kterých každou chvíli padá déšť, působí vesele barevně a zvou dovnitř. Do tepla, sucha a k přátelskému popovídání u čaje. 

Deštné v Orlických horách, Česká republika, 2012 


Za dveřmi skromného stavení žily celé generace sklářů. Obec byla založena svatopolským klášterem a poprvé zmíněna v roce 1362 pod dobrušským diakonátem. Sklářství se v chudém horském kraji jako jedno z mála výdělečných odvětví provozovalo od středověku, vyrábělo se tu luxusní barokní sklo (tzv. kolowratský křišťál), které se z malé obce vyváželo do celé Evropy.  

Gori, Gruzie, 2019 


Narychlo odlité betonové schody, místo rohožky hadr zatěžkaný kamenem z cesty a zuté boty. Za dveřmi se s nadějemi začíná nový život. Bydlí tu jižní Osetinci, kteří utekli ze své vlasti před ruskými okupanty, vzali s sebou malé děti i starého, poloslepého dědečka. Uprchli do Gori, Stalinova rodiště. Svět je plný dějinných absurdit...

Mestia, Gruzie, 2019 


„Dveře otvíráme mnohým, srdce málokomu.“

Gruzínské přísloví

Monsaraz, Portugalsko, 2011 


„Žádné dveře domu nepřiléhají tak těsně, aby jimi dovnitř neproklouzla láska.“

Jean Galbert De Campistron (1656-1723)

Larnagol, Francie, 2017 


„Uzavřel jsem před omylem dveře svojí duše. Pravda řekla: Jakpak já teď dovnitř dostanu se?“

Rabíndranáth Thákur (1861-1941)

Larnagol, Francie, 2017 


„Dveře budou otevřeny těm, kteří jsou dostatečně odvážní, aby zaklepali.“

Ralph Smart, psycholog a spisovatel 

Rosslare, Irsko, 2012 


„Když se jedny dveře štěstí zavřou, otevřou se jiné. Často ale na ty zavřené dveře hledíme tak dlouho, že si nevšimneme těch, které se pro nás otevřely.“

Helen Keller (1880-1968)

Bretagne, Francie, 2012 


„Nejlépe zavřené dveře jsou ty, které můžeme nechat otevřené.“

Čínské přísloví

Bretagne, Francie, 2012 


„Smích je branou a úsměv dveřmi, kterými může do člověka vklouznout mnoho dobrého.“

Christian Morgenstern (1871-1914)

Bretagne, Francie, 2012 


„Snažte se dělat věci nejlépe na světě, a svět si vyšlape cestičku k Vašim dveřím.“

Tomáš Baťa (1876-1932)

Leiden, Holandsko, 2008 


„Až kvůli štěstí projdeš celý svět, zjistíš, že stálo před tvými dveřmi.“

Africké přísloví 

Další reportáže

Reportáž: Židle


Sedadlo na čtyřech nohách a opěradlo na záda. Židle. Pro mnohé z nás kus nábytku tak běžný, že si ho sotva povšimneme. Přesto bychom si bez ní každodenní život těžko dokázali představit.

Reportáž: Zátiší


Slovo zátiší vzniklo složením slov - "za tichem". Někde, kde chce být člověk v klidu a sám. Vypovídají o naší duši. O naší náladě, představivosti a kreativitě. Nebo o pouhé věcné potřebě.

Reportáž: Střechy


Mít střechu nad hlavou znamenalo být chráněn před nepříznivým počasím a nebezpečím, mít soukromí a dobrý pocit. Jako terasy k odpočinku nebo okrasné zahrady se střechy využívaly už ve starověku.