Ptáci

Ptáci, lidmi odedávna obdivovaní, nespoutaní „páni modré oblohy“ nad našimi hlavami. Dodnes pořádně nevíme, kolik jich s námi na tomto světě vlastně žije. Možná jedenáct, možná ale až osmnáct tisíc druhů...

Někteří z nich se z modré oblohy snesli blíž k nám, zdomácněli a stali se po celá tisíciletí nedílnou součástí našich domovů a životů, jiní v naší blízkosti alespoň žijí. Dělali nám společnost a pomáhali nám přežít. Dávali nám maso, výživná vejce a své lehké peří do měkkých polštářů, na nichž jsme snili své sny. A v neposlední řadě zpěv a krásu, vábili nás i k letu.

Jsou pro nás symbolem svobody, touhy a věčnou inspirací.


Normandie, Francie, 2017 


Kohout byl se svým kokrháním symbolem ranního rozbřesku, světla a nového dne. Nebo v podobě mosazného zvonce ohlašoval příchozí, nejlépe s dobrým úmyslem. V tomto případě snad i konec války - je na sloupu branky jednoho z normandských vesnických domů, který přečkal těžké boje spojeneckých vojsk s ustupující německou armádou.

Noyers, Francie, 2017 


Na rozdíl od ostatních hospodářských zvířat, která se chovala v oddělených částech statků a vesnic, se slepice pohybovaly v uličkách mezi domy, na dvorcích a návsích společně s lidmi. Jako všežravci byly známé tím, že své okolí udržovaly v čistotě, vysbíraly z něj všechny zbytky, sezobaly škodlivý hmyz a zahrádky zbavily slimáků. 

Orava, Slovensko, 2016 


S chovem hus byly spojeny mnohé pranostiky a přísloví. Když divoké husy na podzim odlétaly, věřilo se, že brzy přijde zima („Divoké husy na odletu, konec již babímu létu.“). Na vejce nasazovaly hospodyně své husy nejraději ve znamení střelce, vah nebo býka - věřily, že housata pak budou silná a zdravá podle těchto znamení. 

A na sv. Martina prý husa nejlépe zpívala.

Giethorn, Holandsko, 2018 


Nížinaté Holandsko je protkáno hustou sítí kanálů, které vyrovnávají vodní hladinu. Útočiště a hnízdiště na nich nalezly statisíce ptáků, kteří jsou zde chráněni. Holandsko se tak stalo ptačím rájem Evropy. 

Leiden, Holandsko, 2008 


Labuť je synonymem krásy, elegance a vznešenosti, obětavé lásky, odvahy a čistoty. Je také spojena se symbolikou přírodních cyklů. Přilétá na jaře s probouzejícím se Sluncem a odlétá na podzim, kdy se příroda sklání k zimnímu spánku. Obývá tři ze čtyř druhů prostředí - vodu, zemi a vzduch, v podobě nebeského ptáka patří mezi nejvýraznější souhvězdí severní oblohy.

Parc Naturel Régional de Camargue, Francie, 2017 


Mokřady a tamaryškové, rozmarýnové či jalovcové háje přírodního parku Camargue hostí milióny ptáků více jak 400 druhů. Někteří tu hnízdí, jiní odpočívají na svých dlouhých tazích mezi Evropou a Afrikou. Jedním ze symbolů zdejší přírody jsou plameňáci - Camargue patří mezi velmi málo míst ve Středomoří, kde se vyskytují ve volné přírodě. Jejich hejna tu čítají až 20.000 párů.

Volendam, Holandsko, 2008 


Kachny divoké jsou ozdobou a milou společností tisíců zrcadlících se sladkovodních rybníků a jezer celé Evropy, Asie, ale i Afriky a Ameriky, daleko na sever až po hranici lesa a na jihu po stepní oblasti. Ročně vyvádějí početné snůšky mláďat, které pak jako korálky v řadě plují za svými matkami po vodních hladinách. 

Giethorn, Holandsko, 2018 


Angličané, Francouzi a Holanďané mají svá domácí zvířata velmi rádi a chovají se k nim uctivě a partnersky, jako by byla součástí jejich vlastních domovů. 

Křivoklátsko, Česká republika, 2012 


Jakmile slepice brzy ráno opustily kurník a začaly se pást na dvorku, vyšly hospodyně sbírat jejich vejce. V čistě vystlaných hnízdech nacházely hladká, ještě teplá vajíčka, která tam slepice během noci snesly. Hospodyňky je obřadně ukládaly do košíků a odnášely do kuchyní, dobře věděly, jaký poklad v nich mají. 

Valletta, Malta, 2013 


Jednoznačně největšího nasazení se poštovní holubi dočkali v první světové válce. Jen v roce 1916 jich bylo na západní frontě nasazeno asi 100.000. Německá armáda dobře věděla, že holubi přenášejí zprávy, a křížovou palbou je sestřelovala. Holubi však byli schopni doletět na určené místo i se smrtelným zraněním a tubu se vzkazem předat. Zachránili tak tisíce lidských životů. 

Versailles, Francie, 2010 


Orientační smysl a výkony poštovních holubů jsou fenomenální. S větrem v zádech dokáží letět i 1.000 kilometrů, na konci kterých přesně vědí, do jakého oddělení holubníku mají vlétnout. Jejich chovatelé už na ně s očima upřenýma k nebi netrpělivě čekají, často „ty své“ na obloze poznají i mezi jinými holuby. 

Další reportáže

Reportáž: Hmyz a rostliny


Malí obyvatelé této planety, nenápadní souputníci našich životů tu tiše žijí s námi. Hmyz. S rostlinami i živočichy vytvářejí hotové aliance, jsou ukázkou životní harmonie a evoluční úspěšnosti. 

Reportáž: Krajina


Krajiny světa byly křižovatkami lidských osudů, které po staletích přicházely, zůstávaly nebo se beze stopy vytrácely neznámo kam. Vzpomínky a dětská tajemství jsou v nich však uloženy stále.

Reportáž: Člověk


Každý má svůj život k dispozici, aby jej dobře naplnil, uskutečnil a prožil. A abychom se jako Homo sapiens neboli člověk moudrý po dobu, která je nám pro naše bytí na Zemi dána, projevili.