Bohatý život před narozením

05.12.2021

Poté, co se kyselina deoxyribonukleová z buněk otce a matky proplete svými jemnými vlákny - a otec se tak s matkou spojí v jednu bytost - počne v matčině lůně nový život.

Až do narození dítěte se tomuto období říká prenatální. Ještě v sedmdesátých letech minulého století byly schopnosti dítěte vyvíjejícího se v matčině těle poněkud přehlíženy či podceňovány.

Zázrak života rodu Homo sapiens začíná. Zdroj: Samphotostock
Zázrak života rodu Homo sapiens začíná. Zdroj: Samphotostock

Dítě bylo považováno za slepé, hluché a snad nikoho do té doby nenapadlo, že by mohlo vnímat, pamatovat si nebo se dokonce něco učit. Teprve pozdější výzkumy k velkému překvapení všech prokázaly, že už v těle matky děti velmi citlivě reagují na život "tam venku".  

Na podmínky, které je na světě po narození čekají, jsou navíc doslova programově připravovány. Dospělý jedinec, který se postupně připravuje na samostatnou existenci, je v nich přítomen dokonce již v oplozeném vajíčku. 

Už v matčině lůně je vyvíjející se dítě schopno mnohé vnímat, pamatovat si a určité prvky přicházející z vnějšího světa "za matčinou břišní stěnou" si vštěpovat. Zdroj: Samphotostock
Už v matčině lůně je vyvíjející se dítě schopno mnohé vnímat, pamatovat si a určité prvky přicházející z vnějšího světa "za matčinou břišní stěnou" si vštěpovat. Zdroj: Samphotostock

Tedy na samotném počátku vývoje. Vědci se proto v posledních padesáti letech s nadšením pustili do výzkumu a odhalili hotové senzace, které nám byly po celá tisíciletí utajeny. Například že u zárodku starého pouhé 3 týdny (zárodkem se plod nazývá do dvou měsíců vývoje) a měřícího 2,5 mm už tepe srdce, játra pomalu začínají vylučovat žluč, střeva spouští peristaltické pohyby a mozek se tiše připravuje na svou centrální řídící funkci.

Autor článku:  Zdeněk Mahler

Mohlo by Vás zajímat

Stejně tak jako jiné vědní obory, vývojem prochází i genetika a již několik let jí otřásají nové objevy. Postarala se o to jedna z disciplín molekulární biologie, tzv. epigenetika (z řeckého "epi" neboli mimo to, na povrchu).

Niterný počátek zrodu a vývoje každého člověka protkává vlákno kyseliny deoxyribonukleové (DNA). Toto jedinečné vlákno je základním nositelem dědičnosti a kóduje přesný stavební plán našeho těla.

Domov je soukromí, bezpečí a teplo. A v nich pevná a soudržná rodina. Budování domovů a pevného rodinného zázemí, jasně vymezených "hájemství" a "kotevních přístavů" pro city a vzájemné porozumění, je jeden z nejosvědčenějších způsobů, jak se ubránit následkům nežádoucího civilizačního tlaku. A současně způsob, jak budovat korektní a zdravé vztahy...